top of page

LOST TO VANDALISM

Ayça Dagılgan

Acrylic, 2020

LOST TO VANDALISM

Buy Digital Print to Support:    All prints are manufactured in EU

PRINT SIZES    (Inch/Centimeter)

Small             8x10 / 20x40

Medium         16x20 / 40 x 50

Large             24x36 / 60 x 80

Message from Artist / Sanatçı'dan Mesaj

Merhaba,

Günlerdir çeşitli şekilde derdimi beyan etmeye çalıştığım olayı, çalışmalarımın neden ve nasıl çöpe atıldığını anlatacağım.

Varteres Durise’nin Our Circle is Vicious albümünün görsel çalışmalarını yaptım. Albümde yer alan her şarkı için tek tek hazırladığım çalışmalarımın dijital ortama aktarılması gerektiği için, çalışmaları Mutlu Oral’a devrettik. Resimler özel çerçeveleri içerisinde yer alan, kopyası olmayan, tamamen ellerimle hazırladığım orjinal çalışmalardı. Fotoğraflar 18 Şubat tarihinde dijital ortama aktarıldı ve akabinde Mart ayında korona, sokağa çıkma kısıtlamaları ve karantina başladı. Yaklaşık 3 ayımız bu uygulamalar ile geçti.

Çalışmaların bu kişinin eline geçmesinin üzerinden yaklaşık 4 ay gibi zorunlu bir zaman geçti ve 6 Haziran tarihinde Mutlu Oral, birlikte çalıştığımız sanatçı arkadaşıma işleri alıp alamayacağımızı sormuş. Arkadaşım da bu sıralarda şehirlerarası seyahat yasağından dolayı İstanbul dışındaydı; bu sebeple, beni arayarak işleri müsait olduğum bir gün almamı rica etti. Bu esnada sokağa çıkma yasakları devam ettiği için ve aynı zamanda sağlığıma da dikkat etmem gerektiği için kısa bir süre bekledim. 18 Haziran’da birlikte çalıştığımız sanatçı arkadaşım işleri kendisinin de alabileceğini, İstanbul’a döndüğünü, uygun olursa istediği bir an almak istediğini belirtti. Mutlu Oral ise resimleri çöpe attığını söyledi. Resimleri ne zaman çöpe attı bunu bilmiyoruz, çünkü haber verilmedi. Bu noktada ben devreye girerek mesaj atıp hangi sebeple ve nasıl bir motivasyonla böyle bir şey yaptığını sorduğumda ise, 8 aydır onda duran işlerin önemli olmadığını düşündüğünü söyledi ve hiçbir sorumluluk kabul etmediği gibi üstüne bir de beni suçladı.

Bir insanın, ona emanet edilen çalışmaları çöpe atması için biçilen süreyi kim belirlemektedir? 8 ay durduğu için asla bir kopyası olmayan çalışmaların çöpe atılması mı gerekir? “Gelip alın çizimlerinizi” dediği tarihin üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra haber vermeksizin çöpe atması mı gerekir? Ayrıca süre yukarıda da anlattığım gibi 8 ay değil. 8 ay olsa bile bunun bir bahane olabileceğini düşünmüyorum, bir emeğin vadesi 8 ay değildir.

Mutlu Oral isimli insanı tanımadığımı, tanımadığım kişi ile aramda herhangi bir sorun olamayacağını ve birlikte çalıştığım sanatçı arkadaşımla da aralarında hiçbir sorun olmadığını belirtmek isterim. Özetle benim 6 aylık emeğimi çöpe atmasını gerektiren hiçbir neden yoktu ortada. Hiçbir kopyası olmayan, yıllar boyu uğraşsam dahi aynısını yapamayacağım çalışmalarım, bir türlü anlayamadığım bir sebepten dolayı çöpe layık görüldü. Günlerdir emeğimin neden bir çöp kutusunda olduğunu anlamaya çalışıyorum. Mutlu Oral’ın bu konudaki hiçbir beyanını ve öne sunduğu hiçbir nedeni kabul etmiyorum ve kendisini, sanata duyduğu saygıdan dolayı tüm benliğimle tebrik ediyorum.

Umarım bir insana fotoğraflarını çekmesi için emanet edilen ve çöpe atılan çalışmalarım kendisine daha yararlı olabilecek doğru bir yer bulmuştur.

Konuyla ilgili bir soru işareti kalmış ise bana ulaşıp sorabilirsiniz. Kafa şişirdiysem affola.

Sevgiler.

Hello,

I will explain the incident that I have been trying to declare my concern in various ways for days, why and how my work was thrown away.

About 4 months has passed since the work was taken over by this person, and on June 6, Mutlu Oral asked my colleague, whether we could get the works. My friend was out of Istanbul at this time due to the intercity travel ban; so he called me to ask me to take a day when I was available. In the meantime, I waited for a short time as the curfews continued and I also had to pay attention to my health. My artist friend, whom we worked with on June 18, stated that he could get the works himself, that he returned to Istanbul and wanted to take a moment if he wanted. Mutlu Oral said that he had thrown the pictures in the trash. We do not know when he threw the pictures in the trash, because it was not reported. At this point, when I stepped in and asked me for what reason and what motivation he had done such a thing, he said that he thought that the works that had been on him for 8 months did not matter and he did not accept any responsibility and accused me of it.

Who determines the time it takes a person to waste the work entrusted to him? Is it necessary to dispose of the works that never have a copy, for being trusted 8 months? Should he throw away your art in the trash short time after the date he called “come and get your drawings”? Also, the duration is not 8 months as I explained above. I do not think that this may be an excuse even if it is 8 months, the term of a labor is not 8 months. I would like to state that I do not know the person named Mutlu Oral, that there is no problem between me and the person I do not know, and that there is no problem with my artist friend that I work with. To sum up, there was no reason for him to throw my 6-month-old labor in the trash. My works, which have no copies, I cannot do the same even if I try for years, were deemed worthy of trash for a reason I could not understand. I have been trying to understand why my labor was in a trash for days. I do not accept any of Mutlu Oral's statements on this matter and any reason he offers, and I congratulate him for his respect for the arts. I hope my work, which is entrusted to a person for taking pictures and thrown into the trash, has found the right place that could be more useful to him. If there is a question mark on the subject, you can contact me and ask. Forgive me if I yammered. 
Love.

bottom of page